ЛЕТО 2019 - ГРЦИЈА
ЛЕТО 2019 - ЕГИПЕТ
ЛЕТО 2019 - АЛБАНИЈА
СИЦИЛИЈА 2019
ДАЛЕЧНИ ПАТУВАЊА - Бангкок & Пукет
Бангкок & Пукет

Прекрасна комбинација, која Ви нуди најинтересното од престолнината на Тајланд – Бангкок и одмор на најпознатиот тајландски остров – Пукет.

Well Hotel Sukhumvit 4* Бангкок

https://www.wellhotelbangkok.com/

Локација – Хотелот се наоѓа во срцето на Бангкок, на улицата Sukhumvit, блиску до метро и градски транспорт. Хотел – Well hotel Sukhumvit 4* располага со 235 соби, за оваа програма во понуда сеSuperior. Хотелот е модерен, со широк дијапазон на услуги, како спа и тајландски масажи. На 7. кат се наоѓа базенот на хотелот сo бар, а на приземјето се ресторан и бистро. Собите – тип Superior,сместување до 3 возрасни. Содржат: фрижидер, сателитска ТВ, сеф, прибор за чај и кафе, телефон, фен

The Old Phuket Karon Beach Resort 4* Пукет

http://www.theoldphuket.com/

Локација – Хотелот се наоѓа на кратко расстојание од плажата Карон, една од најдолгите и најубавите плажи на остров Пукет. Во близина има продавници и ресторани. Плажата Патонг се наоѓа насамо 8 км од хотелот. Хотел – The Old Phuket – Karon Beach Resort 4* е поделен на 2 крила. Крило Sino е во стилот на кинеско – португалската архитектура, а крило Serena е со модерен и луксузендизајн. Секоја соба, во двете крила располага со балкон. Хотелот нуди: базени, пинг-понг маси, фитнес содржини, мини библиотека, интернет и игрална. Собите – Sino deluxe собите содржат: Индивидуална клима, балкон, фрижидер, сателитска ТВ, сеф, Прибор за чај и кафе, телефон, фен, чадор. Spa deluxe собите содржат: џакузи, балкон и индивидуална клима, балкон, фрижидер, сателитска ТВ, сеф, прибор за чај и кафе, телефон, фен, чадор.

 

 

Цените во евра по лице, во стандардна соба, на база ноќевање со појадок, со вклучени аеродромски такси, за резервација до 30.11.2018

Термини

Број ноќевања

По лице во двокреветнасоба

Еднокреветна соба

Трет возрасен

Дете од 2 – 12 г. со 2 возрасни

Од Софија

 

 

 

 

 

04.02 – 14.02*

9

1170

1510

1170

1100

25.02 – 07.03*

9

1145

1473

1145

1034

10.03 – 21.03*

10

1186

1535

1186

1129

Цената е по лице и вклучува:

 • Авио билет Софија– Истанбул – Бангкок/ Пукет – Истанбул – Софијасо Turkish Airlines;
 • Авио билетБангкок-Пукет со Air Asia
 • Аеродромскитакси;

 

 • Чекиран багаж до 30 кг;
 • ноќевањасо појадок во хотел Well Hotel Skhumvit 20 4* во Бангкок или сличен;
 • 6 или 7 ноќевањасо појадок во хотел Old Phuket Karon 4* во Пукет или сличен;
 • Трансфер аеродром– хотел – аеродром со автобус;
 • Претставникна организаторот на бугарски јазик за време на целиот престој
 • Преведувач на бугарски јазик за време на факултативните излетИ
 • Патничко здравствено осигурување со покритие до 10 000 евра

 Цената не вклучува:

 • Посетана Кралскиот двoрец во Бангкок – 46 евра возрасни – 29 евра дете 02 – 06 г.;
 • Посетана Пловечкиот пазар во Damnoen Saduak – 36 евра возрасни – 26 евра дете 02 – 12 г.;
 • Посетана островот Phi Phi со моторен чамец и вклучен ручек – 93 евра возрасни – 62 евра дете 02 – 12 г.;
 • Вечерана облакодер Baiyoke Sky  шведска маса – 26 евра возрасни – 16 евра дете 02 – 06 г.;
 • Посетана заливот Phang Nga и островот на Џејмс Бонд со моторен чамец и вклучен ручек – 93 евра возрасни – 62 евра дете 02 – 12 г.;
 • Најдоброто одостровот Пукет – 67 евра возрасни – 46 евра дете 02 – 12 г.;
 • Max trip пакет Се одБангкок (Пловечкиот пазар во Damnoen SaduakКралскиот дворец и вечера во Baiyoke Sky);
 • Max trip пакет Убавинитена Пукет (Посета на островите Phi Phi, заливот Phang Nga, островот на Џејмс Бонд и најдоброто од Пукет);
 • Тајландскимасажи;
 • Влезнавиза за Кралството Тајланд по цена од 6евра за мин 10 лица /во спротивно ќе се зголеми, пропорционално на бројот на пријавени патници/.
 • Задолжителенминимален бакшиш за водичот и шоферот – околу 35 EUR по лице за целата програма;
 • Индивидуални трошоци
 • Храна, пијалоции услуги, неспомнати во програмата;

Превозник: Turkish Airlines

Софија – Истанбул – 21:20 ч. – 23:40 ч.

Истанбул – Бангкок – 01:50 ч. – 14:50 ч.

Пукет – Истанбул – 05:55 ч. – 13:05 ч.

Истанбул – Софија – 14:55 ч. – 15:05 ч.

Трансфер аеродром – хотел – аеродром:

Бангкок – времетраење – околу 50 минути по правец со автобус.

Пукет – времетраење – околу 1 час 30 минути по правец со автобус.

 За резервација:

Со потпишување на договор/пријава: 40% од вкупната сума

Краен рок за доплата: 50 дена пред поаѓање

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ БАНГКОК 2019

Пријавувањето за сите факултативни излети е пред поаѓање. Факултативните излети се со водич на бугарски јазик за минимум 11 лица. Реализација на излетите не се гарантира без потребниот минимум.

Излети

Вид

Цена за возрасен

Цена дете

 

 

 

 

во евра

во евра

Посета на Пловечкиот пазар во Damnoen Saduak

Полудневна

36

26

Посета на Кралскиот дворец во Бангкок

Полудневна

46

29

 

 

 

 

Вечера во Baiyoke Sky ресторан на шведска маса

Вечерна

26

16

 

Посета на островите Phi Phi со моторен чамец и вклучен ручек

Целодневна

93

62

Посета на заливот Phang Nga и островот на Џејмс Бонд сомоторен чамец и вклучен ручек

Целодневна

93

62

Најдоброто од островот Пукет

Целодневна

67

46

Max trip пакет Се од Бангкок

 

93

59

Max trip пакет Убавините на Пукет

 

221

149

Посета на Пловечкиот пазар во Damnoen Saduak

Денот го започнуваме со посета на светски познатиот пловечки пазар “Damnern Saduak”, кој се наоѓа на околу 100 километри југозападно од Бангкок. Попатно ќе ја посетиме шеќерната фарма “Палм Захар” каде ќе видиме и научиме како се преработува шеќерот од палма и ќе дегустираме производи приготвени на фармата. Во земјата има многу пловечки пазари на неколку часа од главниот град. Шарено облечените трговци на овие живописни пазари, низ каналите, од своите чамци натоварени со свежи плодови и зеленчук, ги продаваат продуктите на купувачите на брегот. Има многу бука – ценкањето е дел од забавата – но не очекувајте цената да биде намалена повеќе од неколку бати. Пазарот ќе го посетиме рано наутро, пред почетокот на гужвите и топлината на денот. На забавен начин да го видиме и почуствуваме локалниот начин на живот, а и да направиме поволно пазарење.

Посета на Кралскиот дворец во Бангкок 

Кралскиот дворец, со своите павиљони и златни кули, може да се опише само како ориентално ремек дело. Внатре во Кралскиот параклис се наоѓа Смарагдниот Буда, кој е издлабен од тврдо парче нефрит. Дворецот е вистинско архитектонско ремек дело, се состои од неколку надворешни згради и магичен внатрешен двор, кој бил користен како кралска резиденција од 18. век до средината на 20. век. Тој е без сомнение национална гордост и еден од најпосетуваните споменици на Тајланд, кој не смее да се пропушти. Ќе ја посетиме локалната фабрика за лапидариуми, каде ќе може  да купиме накит и свила по достапни цени.

 Вечера во Baiyoke Sky ресторан (шведска маса)

Од хотелот одиме во ресторанот Bangkok Sky, кој се наоѓа во облакодерот Baiyoke Sky Tower. Вечерата е на шведска маса со најдобри морски плодови и интернационална кујна. Ресторанот е на 76. и 78. кат. По вечерата се опуштаме на 77. кат, во салата со неверојатен ноќен поглед на градот.

Посета на островите Phi Phi со моторен чамец и вклучен ручек

Поаѓање во утринските часови од марината со моторен чамец кон плажата на мајмуните. Ќе ја видиме пештерата Викинг, со остатоците од далечното минато. Продолжуваме покрај пештератаPileh, и пристигнуваме до заливот Samah со кристално чистите води, потоа продолжуваме до островот Pileh. Ручек на шведска маса на палубата. Пристигнуваме на остров Khai – мало парченцеод рајот, паднато во Андаманското море. Време за плажа и фотографирање.

Цената вклучува: трансфер, водич, ручек, маска за нуркање.

Цената не вклучуваиндивидуални трошоци

Посета на заливот Phang Nga и островот на Џејмс Бонд

Поаѓање од хотелот рано наутро до марината, каде со моторен чамец одиме кон заливот Phang Nga, каде што ќе можеме да нуркаме и пливаме со кануата под лаковите, високи одвај метар одповршината на водата. Се враќаме за ручек во Paynee ресторан, а потоа ќе го посетиме островот на Џејмс Бонд. Време за фотографирање. Отпловуваме кон остров Naka за плажа и забава.

Цената вклучува: трансфер, водич

Цената не вклучуваиндивидуални трошоци

Најдоброто од остров Пукет

Поаѓаме од хотелот и го започнуваме денот со јавање на слонови во тропска дождовна шума по маршрута на стара рударска патека околу 10 минути. Пристигнуваме во Nakkerd Hill, за да говидиме “Големиот Буда”, од каде се отвара прекрасна гледка кон Чалунг и јужната страна на Пукет. Продолжуваме кон Wat Chalong, најпознатиот манастир во Пукет. Следи посета на традиционална фабрика за каша од ореви. Ќе влеземе во најстариот кинески храм во градот Пукет (Put Jaw). Посета на 100-годишниот кинески замок (кинеско-португалски стил), каде што сеснимани филмови како “Младиот Индиана Џонс” и “Небото и Земјата“. Одмор и ручек в локален ресторан, а потоа ќе посетиме типична селска куќа и ќе видиме демонстрација на гуменилистови на локалната плантажа. Време за фотографирање на мајмуни, кои собираат кокосови ореви. Следи панорамски пат со раскошни и уникатни пејзажи. За крај на обиколката ќе научимекако локалните фармери живееле во минатото во Пукет. Ќе се послужи безалкохолен пијалок. Трансфер до хотелот.

Цената вклучуватрансфер, водич, ручек

Цената не вклучува: индивидуални трошоци