ЛЕТО 2019 - ГРЦИЈА
ЛЕТО 2019 - ЕГИПЕТ
ЛЕТО 2019 - АЛБАНИЈА
СИЦИЛИЈА 2019
WELLNESS & SPA - Rimska Bania 3* - с. Бања
Rimska Bania 3* - с. Бања

Хотел РИМСКА БАЊА – с. БАЊА  
 ценовник 21.12.2018 – 28.02.2019

Цени на ДЕН за СОБА - полупансион

 

петок и сабота

недела-четврток

SGL  со балкон (еднокреветна соба)

1 ADL

56

51

SGL  без балкон (еднокреветна соба)

1 ADL

54

49

DBL со балкон (двокреветна соба)

2 ADL

92

82

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

112

100

DBL без балкон (двокреветна соба)

2 ADL

86

78

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

106

96

STUDIO со балкон (студио)

2 ADL

96

88

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

118

106

2 ADL+2CHD (4-11,99)г.

137

124

3 ADL

128

116

STUDIO без балкон (студио)

2 ADL

92

82

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

112

102

2 ADL+2CHD (4-11,99)г.

132

119

3 ADL

122

110

APP со балкон (апартман со една спална)

2 ADL

106

96

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

118

106

2 ADL+2CHD (4-11,99)г.

131

119

3 ADL

136

124

APP без балкон (апартман со една спална)

2 ADL

101

91

2 ADL+CHD (4-11,99)г.

113

102

2 ADL+2CHD (4-11,99)г.

126

114

3 ADL

131

118

APP лукс со балкон (апартман со две спални)

4 ADL

164

148

4 ADL+CHD (4-11,99)г.

184

165

4 ADL+2CHD (4-11,99)г.

205

184

5 ADL

225

203

APP лукс без балкон (апартман со две спални)

4 ADL

154

138

4 ADL+CHD (4-11,99)г.

174

155

4 ADL+2CHD (4-11,99)г. 

194

175

5 ADL

184

166

 

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари
Легенда:  ADL–возрасен, CHD–дете,
Овие цени не важат за празници

 
Цените се на ДЕН за СОБА и вклучуваат:

 • Појадок;
 • Вечера ( без пијалоци)
 • Користење на термален СПА центар од 9:00 до 20:30 часот:
 • Два затворен базен со минерална вода со температура на водата + 31°C и + 35°C,
 • Џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, мраз соба, фитнес, релаксација;
 • Користење на комбинирано спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
 • WiFi низ хотелот;
 • Сеф за лаптоп во секоја соба;
 • Бебешко креветче во собата (одреден број);
 • Бебе столици во ресторанот (одреден број);
 • Необезбеден паркинг со видео надзор;
 • Транспорт до и од почетната лифт станица за време на скијачката сезона;
 • Туристичка такса и ДДВ

 

ВАЖНИ НАПОМЕНИ, ИНФОРМАЦИИ !!!!!!!!!!

Деца до 4 години на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 години на редовно легло ја плаќаат цената за возрасни.
За деца до 12 години не следува бањарка.
Дополнителното легло е тросед или фотеља на развлекување.
Трет возрасен, сместување на дополнително легло
За периоди 28.12.2018-01.01.2018 и 24.12 и 25.12.2018 СТОП за продажба.
Превземање на соба е по 14:00 часот, напуштање на собата до 12:00 часот.
Порано сместување, ако има слободни соби, цена за то сместување од 08-14ч 50% од цената
Пред 08.00 часот цена за то сместување 100% (цена на ден).
Подоцна ослободување на собата од 12-18ч.  50% од цената за една ноќ.
По 18.00ч се наплаќа 100% како за цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина - според ценовникот на хотелот.

Сместување

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

 

АПАРТМАНИ ЛУКС
Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.


СТУДИО
Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


АПАРТМАНИ СТАНДАРД
Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


ДВОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

 

Хотелски содржини

 

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања.
Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

 • ОСНОВЕН РЕСТОРАН
 • ЛОБИ-БАР
 • БАЗЕНИ-Два базени со големина 400 м3 и 600 м3


Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C.Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.

 

 • САУНИ
  Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса.
  Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
  Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
  Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
  Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
  Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.

 

 • АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
  Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
  Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.

 

 

 • РИМСКА БАЊА
  Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
  Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
  Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
 • ЈАПОНСКА БАЊА
  Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
  2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
  Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.