ЛЕТО 2020 - ГРЦИЈА
Лутраки

ВЕЛИГДЕН во ЛУТРАКИ

 (3 ДЕНА/ 2 НОЌЕВАЊА) 

1 ден (17.04.2020 – петок ): Македонија –Солун – Лутраки

Тргнување од Скопје и патување кон Грција со попатни паузи и пасошки и царински формалности на македонско – грчката граница.  Организиран шопинг во Солун во познатиот трговски КОСМОС или слободно време за прошетка . Во договорено време поаѓање кон  Лутраки. Сместување во апартмани ( А категорија ) кои се опремени со парно греење, сопствено купатило, ТВ и кујна. Слободно време за прошетки и уживање во прекрасната природа на Лутраки. Ноќевање.

2 ден (18.04.2020 – сабота ): Лутраки

Посета на минералните бањи, можност за уживање во топлите минерални води на отворените и  затворените базени. Слободно време. Вечерта можност за факултативна вечера во најпознатиот ресторан во цела област „KALOFAGAS”кај газда Митре, недалеку познат по приготвувањето на јагнешки специјалитети под вршник. Ноќевање.

3 ден (19.04.2020 – недела): Лутраки – Воден -  Скопје

Во договореното време поаѓање за Воден.Пристигнување во Воден- градот на водопадите и прекрасните градини познати во цела Грција. Најголемиот водопад познат под името Керанос паѓа од 70 м висина. Слободно време за разглед на пракот и водопадите како и за гиро и фрапе во некој од многуте ресторани. Во попладневните часови враќање во Македонија.

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ  ЗА ПРВИТЕ 20 МЕСТА – 4.650 мкд.

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ  – 5.550 мкд.

Во цената не е вклучено:

 • Превоз со туристички автобус на релацијата по програмата,
 • Сместување во апартмани со услуга ноќевање,
 • Шопинг во Солун,
 • Професионален туристички придружник од агенцијата,
 • Организација од туристичка агенција.

Во цената не е вклучено:

 • Вечера во ресторан „KALOFAGAS”– 1.400 мкд.
 • Патничко осигурување

ОПШТИ НАПОМЕНИ:

 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот,
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманотво случај на промена на цената на превозот илихотелот
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот5 дена преддатумот на започнување на истиот
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ