SKI OPENING КОПАОНИК
ЛЕТО 2023 - ГРЦИЈА
Златибор

ДОЧЕК НА НОВА 2023 ГОДИНА-ЗЛАТИБОР

(Дрвенград-Вишеград-Врњачка Бања) 

(30.12.2022 – 03.01.2023) 

Гледај високо, диши длабоко...Ова е Златибор“!

 

30.12.2022 (петок)

Заминување на групата во 23:30 часот од Скопје кон Србија со туристички автобус преку граничниот премин Табановце, со попатни одмори.

Прв ден: 31.12.2022 (сабота)

Пристигнување на Златибор во утринските часови. Сместување на групата во Туристичко рекреативниот комплекс „Златибор“ (https://trkzlatibor.rs/кој се наоѓа на одлична локација во непосредна близина на Кралскиот Плоштад. Слободно време за одмор од патувањето. Индивидуални прошетки низ градот кој е подготвен за највеселата ноќ. Кога ќе зачекорите низ овој туристички центар, првото нешто што ќе Ви го привлече вниманието е Златиборското Езеро. Веднаш над езерото се наоѓа Кралскиот Плоштад со огромно шеталиште, а од таму патот Ве води до малиот трговски центар во кој се наоѓаат голем број ресторани и бутици. Вечера во ресторанот на хотелскиот комплекс. Вечерта, организиран дочек на Новата 2023 година на плоштадот со богата музичка програма и забава со познати естрадни уметници од Србија. Ноќевање.

Втор ден: 01.01.2023 (недела)

Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки и уживање во убавините на Златибор кој нуди забава за сите. Можете да се возите на најдолгата панорамска гондола на светот, Златната гондолакоја го поврзува Златибор со скијалиштето Торник, највисокиот врв на планината. За време на девет километарската траса на туристите им се овозожува несекојдневно уживање во живописните пејзажи над Златибор. Гондолата има една меѓустаница на Рибничкото Езеро каде на површина од 200 хектари е планиран развој на проектот Нов Златибор каде ќе се развива туризам од висока категорија. Со цел да ги задоволи интересите на посетителите од сите возрасти, од неодамна во Златибор е достапна најновата забавна содржина - Дино паркот лоциран во непосредна близина на хотелскиот комплекс, каде се поставени повеќе од 30 реплики на различни диносауруси. Вечера во ресторанот на хотелот. Вечерта можете повторно да ја следите музичката програма на Кралскиот Плоштад. Ноќевање.

Трети ден: 02.01.2023 (понеделник)

Појадок. Потоа организирано заминување со локален туристички водич кон двата града изградени од познатиот филмски режисер Емир Кустурица: Дрвенград -етно селото на Меќавник изградено за потребите на снимањето на филмот „Животот е чудо“ и Андриќевиот град во Вишеград, сместен меѓу реките Дрина и Р`зава во Република Српска-Босна и Херцеговина, инспириран од делата и ликовите на нобеловецот Иво Андриќ. Тој е всушност визија како Вишеград можел да изгледа да не го заобиколиле ренесансата и другите историски периоди. Враќање во Златибор во попладневните часови. Слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.


Четврти ден: 03.01.2023 (вторник)

Појадок. Се одјавуваме од хотелот и заминуваме кон Македонија со попатна посета на Врњачка Бања. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови продолжуваме кон Македонија. Пристигнување во вечерните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ......... 270 евра (16.740 денари)

(стандардни соби)

Напомена: Цена на аранжманот за сместување во реновирани соби:

300 евра (18.600 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 -Превоз со туристички автобус

- Три ноќевања со појадок и вечера во Туристичко рекреативниот комплекс „Златибор“

- Посета на Дрвенград и Вишеград со локален туристички водич

- Влезница во Дрвенград

- Посета на Врњачка Бања

- Организација нааранжманот и лиценциран туристички придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

- Туристичка такса – 1.50 евра по лице од ден (се плаќа во агенцијата)

- Патничко осигурување

 

За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници

Последен рок за пријавување: 01. Декември 2022 година